مهارت‌های قابل انتقال برای مهاجرت و پیدا کردن شغل

مهارت‌های قابل انتقال برای مهاجرت و پیدا کردن شغل

طراحی وب سایت، برنامه نویسی، اپلیکیشن های تلفن همراه
09129056072 - 09129056052


برای افرادی که دنبال مهاجرت و گرفتن پروژه هستند یک عبارت آشناست: مهارت‌های قابل انتقال (Transferable Skills). این‌ها مهارت‌هایی هستند که فارغ از جغرافیای ایران، با آن‌ها می‌شود شغل پیدا کرد و منبع درآمد شوند.

مهارت‌های قابل انتقال از دو جنس نرم و سخت هستند. مهارت‌های زیر را ببینید: مدعی و داوطلب‌بودن، داشتن نگاه مثبت، مهارت شنیدن، ارتباطات روشن و دقیق، روحیه شوخی و شاد داشتن، وظیفه‌پذیری، شخصیت‌زدایی، حس همدلی، مهارت حل مناقشه.

مهارت‌های قابل انتقال برای مهاجرت و پیدا کردن شغل

منبع عکس

مهارت‌های قابل انتقال

یونیسف تعریف دقیق‌تر و کامل‌تری از مهارت‌های قابل انتقال نشان می‌دهد. این سازمان مهارت‌‌ها را به ۴ دسته تقسیم‌بندی کرده: ۱- توانمندی‌های فردی، مهارت‌هایی که کمک می‌کنند انسان بهتری باشیم. واژه‌های انگلیسی معنا را به خوبی منتقل می‌کنند: (Learning to be) یاد بگیری چطور بهتر باشی. مثلا مدیریت شخصی، تاب‌آوری و ارتباطات.

بعد از فرد، به گروه و جمع می‌رسیم.

۲- شهروندی فعال، مهارت‌هایی که جایگاه و رابطه ما را در جمع و گروه معلوم می‌کند. یادگیری زندگی با هم (Learning to live together) قطعا در هر جامعه‌ای که زندگی کنیم نیاز داریم با افراد برای ساختن و زندگی مشارکت کنیم. همدلی و احترام به تنوع هم در این قسمت قرار دارند.

مهارت‌های قابل انتقال برای مهاجرت و پیدا کردن شغل

در مرحله بعد مهارت‌های شناختی قرار می‌گیرند.

۳- یادگیری، این که ما چطور فکر می‌کنیم و چه سیاستی در برابر مشکلات می‌گیریم. یادگیری یک مرحله بالاتر از محتواست. در مورد مدل آگاهی و تحلیل ماست. (Learning to know) برای نمونه، مهارت حل مساله، تفکر انتقادی و تفکر خلاقانه.

با تقویت هوش مصنوعی این قسمت برای شرکت‌ها مهم‌تر شده است چرا که مهارت‌های شناختی هنوز قابل جایگزینی نیستند.

نهایتا مهارت‌هایی که به پول می‌رسند 😍

۴- مهارت‌های شغلی، بعد ابزاری مهارت‌ها هستند. این که چقدر حرفه‌ای و سریع به ابزاری مسلط شویم و آن را به کار اندازیم در زمانه پرشتاب برای هر شرکتی نکته طلایی‌ست. اینجا عمل مهم است. (Learning to Do) . ۳ مثال یونیسف جالب هستند: همکاری، مذاکره و تصمیم‌گیری. یعنی مهارت رهبری و ارتباطات حرفه‌ای را در این مجموعه آورده است.

مهارت‌های قابل انتقال در مهاجرت

اگر قصد مهاجرت دارید با خودتان فکر کنید چقدر مهارت‌های قابل انتقال دارید؟

برنامه‌نویس‌ها مهارت‌های قابل انتقال بالایی دارند. بعد مهندس‌ها و رشته‌های فنی. در رشته‌های انسانی شرایط فرق می‌کند. مثلا وکلا یا جامعه‌شناس‌ها نیازمند شناخت حقوقی و اجتماعی از جامعه هدف هستند که به راحتی میسر نمی‌شود.

البته کار برنامه‌نویس‌ها هم راحت نیست؛ چرا؟

زمانه هوش مصنوعی

مهارت‌های فنی قابل انتقال در معرض خطرند چون از یک طرف تکنولوژی‌هایی مثل Chat GPT بازار کار را با تغییراتی مواجه کرده و خواهد کرد و از طرف رقابت در مقیاس جهانی انجام می‌شود. به قول ست گودین، باید مهره حیاتی غیرقابل جایگزین شد!

فرایند یادگیری و عمر متوسط بهره‌مندی از دانش

مشکل دیگر برنامه‌نویس‌ها سرعت تغییرات است. زمانه آن گذشته که کسی تخصصی را یاد بگیرد و بخواهد تا سال‌ها از آن پول دربیاورد. باید در کمتر از یک سال در حرفه‌ای به تخصص رسید و برنامه‌ای برای بهبود و ارتقای آن داشت چرا که تا ۴ سال آینده آن تخصص تغییرات زیادی خواهد کرد. زمان برد، فاصله یادگیری تا تغییر است!

سرمایه‌گذاری بر مهارت‌های ماندگار

با این اوصاف باید تصویر قوی‌تری از مهارت‌های قابل انتقال داشت.

مهارت‌های فردی، اجتماعی و شناختی از پول دورترند اما ماندگاری بیشتری دارند. این‌ها پشتوانه‌ای می‌شوند برای مهارت‌های شغلی. کسی که تفکر خلاق یا انتقادی دارد، می‌تواند مسیر شغلی بهتری را سروسامان دهد.

من به شخصه به سمت شبکه‌سازی و کار تیمی هستم. ابزارهای شبکه‌سازی در برنامه‌نویسی این‌ها هستند:

  • لینکدین
  • گیت‌هاب
  • استک

من قلم خوبی هم دارم برای همین به سمت مدیوم (Medium) گرایش دارم.

مهارت‌های قابل انتقال برای مهاجرت و پیدا کردن شغل

دقت کنید از هر ۲۲ نفر ساکن ایران یک نفر عضو لینکدین است اما در کشورهای دیگر این آمار به مراتب بالاتر است. در آمریکا و کانادا تقریبا از هر ۲ نفر یک نفر در لینکدین حساب دارد.

جمع‌بندی

هم‌زمان با کسب درآمد باید به فکر ساختن سرمایه‌های عمیق‌تر و ماندگارتر بود. باید هم‌زمان که بر مهارت‌های فنی تمرکز می‌شود، به سایر جنبه‌های مهارت‌های قابل انتقال هم پرداخت. با تعریف یونیسف، مهارت‌های فردی، اجتماعی و شناختی. همچنین در حوزه شغلی، مهارت‌های نرم چون گرفتن نبض بازار، جهت دادن، شبکه‌سازی و تولید محتوا در بلند مدت سرمایه‌گذاری باثبات‌تر و ماندگاری هستند.برای فکر: در حوزه فعالیت شما چه مهارت‌های قابل انتقالی را می‌شود کسب کرد؟

چه برنامه‌ای برای توسعه و ارتقای این مهارت‌ها دارید؟ مثلا تا آخر امسال به چه جایگاهی می‌رسید؟ اگر نتیجه را کمی کنید می‌شود در مورد میزان موفقیت فعالیت‌هایتان صحبت کرد.

ارادت 🤞بازار فالوور بازار فالوور ارزانترین پنل خرید فالور و لایک ایرانی واقعی اینستاگرام و ممبر واقعی ارزان تلگرام به راحتی با فالوورن کسب درآمد کنید و سود خوبی از فضای مجازی داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتوای جدید
unique visitors counter